Інформаційна довідка

Планети земної групи

Планета (від грец. planétes — блукаючий) — велике кулясте небесне тіло, що рухається навколо зорі й світиться відбитим світлом.

Планет у Всесвіті незліченна кількість. Тільки наша Галактика містить близько 200 мільярдів зірок! Звісно, у деяких зірок узагалі немає планет, зате навколо інших їх обертається по кілька десятків. Зоря, планети та їхні супутники становлять зоряну систему. Назву цій системі зазвичай дають за назвою зорі.

Наша зоряна система — Сонячна. Складається вона з восьми планет і декількох десятків супутників. Планети Сонячної системи умовно поділяють на планети земної групи (Меркурій, Венера, Земля, Марс) і газові гіганти (Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун).

Планети відбивають світло зорі, навколо якої обертаються. Тому найбільші планети Сонячної системи можна роздивитись у нічному небі неозброєним оком. Планети інших зоряних систем надто віддалені від нас, і їх не побачиш із Землі навіть у телескоп.

Навіть в одній зоряній системі планети значно відрізняються одна від одної. Приміром, у Сонячній системі планети земної групи складаються переважно з твердої речовини, а Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун — із газів. Температура на поверхні планет також може дуже відрізнятися. Вона залежить від відстані до зорі — джерела світла й тепла.

МЕРКУРІЙ

МеркурійЯкщо рухатися від центру Сонячної системи у напрямку до «виходу», то першою на шляху зустрінеться планета Меркурій. Зовні вона ніби мертва пустеля. Поверхня Меркурія поорана слідами метеоритів, що падали на неї, западинами й розломами.

Відколи на планету припинили падати великі та не дуже уламки космічного сміття, Меркурій «завмер»… Більше там не дмуть вітри, не йдуть дощі, рельєф практично не змінюється. Власне, там узагалі нічого не відбувається. «І що тут цікавого? Нудьга та й годі», — скажете ви. А от і ні, учені, як завжди, і тут знайшли поживу для допитливого розуму.Меркурій

Планету Меркурій названо на честь бога Меркурія, якого давні римляни вважали покровителем торгівлі, подорожей і крадіїв, а також вісником богів. Крила на головному уборі й сандалі дозволяли Меркурію невпинно пересуватися, подорожуючи світом. Давні греки називали його Гермесом, а єгиптяни — Сетом і Гором.

Через близькість планети до Сонця (від 46,00 до 69,82 млн км) досліджувати Меркурій нелегко, оскільки складно вийти на його орбіту. Та й навести на Меркурій телескоп непросто — планета розташована низько над горизонтом і її видно лише перед світанком чи заходом. Давні астрономи навіть вважали, що Меркурій — це дві різні планети.

МеркурійМеркурій — мала планета. Він у 20 разів легший за Землю, а за розміром поступається навіть деяким супутникам Сатурна та Юпітера. Навколо Сонця Меркурій обертається зі швидкістю близько 48 км/ год. Це і свідчить про те, що ця планета є найшвидшою в Сонячній системі. Орбіта Меркурія дуже видовжена — він то наближається до світила на відстань 46 млн км, то віддаляється від нього на 70 млн км.

Меркуріанський рік (один оберт навколо Сонця) триває 88 земних днів. За цей час Меркурій устигає зробити півтора оберти навколо своєї осі. За земними поняттями часу, за два роки на цій планеті минає лише три доби.
Хоча Меркурій відомий людям із давніх-давен, протягом тисячоліть вони навіть не уявляли, який вигляд має ця планета. Перші знімки поверхні Меркурія 1974 року на Землю передав апарат «Маринер-10».

Атмосфери на Меркурії майже немає, тож небо над ним — суцільна чорнота. Зате сонячне світло дуже яскраве. Різниця температур на поверхні планети величезна: від –˚180˚С на темному боці, до +430˚С — на сонячному. Як не дивно, але навіть за такої близькості до Сонця на Меркурії є лід! Річ у тім, що деякі ділянки його поверхні постійно перебувають у тіні (через нахил осі обертання планети). Це кратери біля полюсів. Температура в них іноді опускається до –170˚С. Лід у таких кратерах може зберігатися протягом багатьох років.

Навколо своєї осі Меркурій обертається дуже повільно, а швидкість його руху орбітою нерівномірна. Протягом приблизно 8 діб із 88 планета рухається орбітою швидше, ніж обертається навколо власної осі. Якщо в цей час спостерігач перебуватиме на поверхні Меркурія, то побачить, що Сонце на небі зупинилося і… рушило у зворотному напрямку!

ВЕНЕРА

ВенераА чи знаєте ви, що поруч із Землею є планета-сестра? Розташувалася вона слідом за Меркурієм, тобто в Сонячній системі посідає друге від нашого світила місце. Ця планета — Венера.

Назвали її так на честь римської богині весни й родючості. Пізніше її почали асоціювати з грецькою богинею любові та краси Афродитою.

До отримання перших знімків поверхні Венери люди вважали її «близнюком» Землі. І справді: обидві планети утворилися в один період, мають майже однаковий розмір і вагу. Панувала думка, ніби Венера — така сама, якою була Земля за первісних часів: там спекотно й волого, ростуть величезні тропічні дерева та папороті, а між ними блукають гігантські ящери… Розглянути поверхню планети в телескоп не вдавалося — через непроникний шар хмар, якими постійно оповита Венера. Саме тому планету вважали дуже дощовою та багнистою.Венера

Тільки у XX столітті вчені змогли нарешті розпочати дослідження Венери. Уможливило цей процес створення автоматичних міжпланетних станцій. У 1975 році було отримано перші чорно-білі фотографії, на яких виразно видно, що планета ця аж ніяк не тропічна. А коли через 7 років удосконалені апарати передали кольорові знімки, стало зрозуміло, що Венера — це справжнісіньке пекло.

Діаметр Венери лише на 600 км менший від земного й становить 12 104 км. Навколо своєї осі Венера обертається в напрямку, протилежному руху інших планет Сонячної системи, — зі сходу на захід (так само рухається ще одна планета в нашій системі — Уран). Один її оберт навколо осі — це 243 земні доби. А ось венеріанський рік — лише 225 земних діб. Отже, день на Венері триває довше, ніж рік!

ВенераАтмосфера планети дуже щільна. Складається вона переважно з вуглекислого газу, що створює парниковий ефект: атмосфера пропускає сонячні промені, а назад у космос їх не віддає. Через це ані вдень, ані вночі температура на Венері не змінюється, незважаючи на повільне обертання планети. На її поверхні постійно панує запаморочлива спека — близько 460˚С. Блискавки у венеріанській атмосфері виникають удвічі частіше, ніж у земній. Це явище має назву «електричний дракон Венери».

То що побачила б людина, опинившись на Венері? Помилуватися Сонцем або Землею їй точно не вдалося б — через величезне нагромадження хмар, що ніколи не зникають. Складаються ці жовтувато-брудні хмари переважно з отруйних пар кислот. Мальовничими пейзажами Венера теж потішити не зможе. Уся її поверхня — це скелясті пустелі, величезні кратери й тисячі вулканів (деякі з них досі активні).Венера

Чому на Венері не вийде побігати наввипередки? «Винна» в цьому знову-таки щільна атмосфера планети. Простий приклад: якщо на Венері підкинути монету, то на поверхню вона опускатиметься повільно, ніби крізь шар води. Ходити планетою так само важко, як і морським дном, а бігати майже неможливо.

Іноді тіні від предметів на Землі з’являються через світло… Венери! Її щільні хмари чудово відбивають сонячні промені, тому планета така яскрава. Венеріанська орбіта ближча до Сонця, ніж земна, тож на нашому небі Венера ніколи надто не віддаляється від світила. Раз на 7 місяців Венера стає найяскравішим об’єктом у західній частині вечірнього неба. Її так і називають — «вечірня зоря».

ЗЕМЛЯ

ЗемляМи — мешканці Землі, найпрекраснішої планети в доступному зорові космосі. У Всесвіті незліченна кількість зір, що утворюють гігантські скупчення — галактики, і найрізноманітніших планет — від мініатюрних до гігантських. Та саме Земля стала нашою домівкою. І вона — чудова!

То що ж сьогодні відомо людству про свій космічний дім — Землю? Наша планета — кругла, вона обертається навколо Сонця й навколо своєї осі.

Земля має один супутник — Місяць, що рухається навколо неї на відстані близько 400 тис. км. Обертаючись навколо Землі, Місяць устигає зробити повний оберт навколо своєї осі. Тож ми завжди бачимо тільки один його бік.Земля

Зміна дня й ночі на нашій планеті відбувається тому, що Земля, обертаючись навколо своєї осі, по черзі «підставляє» Сонцю різні боки. Коли Сонце освітлює один бік планети — там день, водночас на протилежному боці — ніч. Тривалість світлового дня й ночі залежить від пори року й від місця на самій планеті.

Наприклад, на полюсах улітку тижнями триває полярний день — сонце не заходить за обрій, а взимку настає довга-довга полярна ніч.

Зміну пір року на нашій планеті вчені пояснюють так. Вісь обертання Землі нахилена щодо орбіти. У зв’язку з таким нахилом повернена до Сонця півкуля отримує більше тепла, тому тут літо, а на протилежній півкулі тепла менше — там у цей час зима.

Повний оберт навколо Сонця Земля здійснює за 365,25 доби. Цей проміжок часу дістав назву рік. У звичайному році 365 днів. Раз на чотири роки ми додаємо до року ще один день, який утворився з накопичених чвертей. Такий рік має вже 366 днів і називається високосним.

ЗемляВигідна (і найголовніша!) відмінність Землі від інших планет — це наявність навколо неї повітряної «ковдри», або атмосфери (від грец. Athmos — пара і sphaira — куля). Без такої оболонки життя на Землі було б неможливим. Атмосфера захищає нашу планету від перегрівання й переохолодження, а також від нищівного граду космічних уламків— у її щільних шарах вони згорають на шляху до Землі.

Перший космонавт Юрій Гагарін, побачивши нашу планету з космосу, вигукнув: «Земля… Яка краса!», — а потім додав: «Небо дуже чорне. Земля блакитна. Усе видно дуже ясно». І немає нічого дивного в тому, що Землю називають блакитною планетою. Адже більша частина її поверхні вкрита водами Світового океану. Це величезні маси солоної води, що її містять чотири океани  і численні моря.

МАРС

Марс — остання планета земної групи Сонячної системи (за ним, як відомо, розташований пояс астероїдів). Названо планету ім’ям давньоримського бога війни Марса (у давньогрецькій міфології — Арес).

Вивчати Марс почали дуже давно — понад 3,5 тисячі років тому, ще в Давньому Єгипті. Червонястий «вогник» у нічному небі завжди привертав увагу вчених і просто допитливих спостерігачів.Марс

Проте ретельні телескопічні дослідження почалися тільки наприкінці XIX — на початку XX століття. Саме тоді виникла ідея про те, що Марс може бути населений розумними істотами. Починаючи з 1964 року відбувалися місії з дослідження планети, але жоден з апаратів, які її «відвідали», не здобув доказів життя на Марсі. Щоправда, завдяки цим польотам люди значно більше дізналися про «червону планету».

Марс — четверта від Сонця планета. Він майже вдвічі менший і приблизно в 10 разів легший за Землю. Через такі розміри планети сила тяжіння на ній значно поступається земній. Приміром, людина вагою 45 кілограмів на Марсі важитиме лише 17. А підстрибнути зможе втричі вище.

МарсМарсіанський рік триває 687 днів, проте доба лише на 37–39 хвилин довша за земну.

У Марса є два супутники — Фобос і Деймос (у перекладі з давньогрецької— «страх» і «жах»). Так у грецькій міфології звали братів-близнюків, синів войовничого бога Ареса (тобто Марса), що супроводжували батька в усіх битвах.

За космічними критеріями супутники ці просто крихітні — 27 і 15 кілометрів у діаметрі; вони мають неправильну форму, що нагадує картоплину. Як і наш Місяць, Фобос і Деймос завжди обернені до своєї планети тільки одним боком.

Умови для життя на Марсі надзвичайно несприятливі: навіть найспекотнішого літа температура тут не перевищує відмітку в +20°С, а зими взагалі люті — на полюсах планети може бути до –153°С. Місцеве повітря теж непридатне для життя: кисню в марсіанській атмосфері вкрай мало, натомість повно шкідливого вуглекислого газу. З початком зими він замерзає, перетворюючись на сухий лід. Такого льоду на Марсі значно більше, ніж водяного. Сніг і сухий лід скупчуються на полюсах планети.

Марс може пишатися гігантськими деталями свого рельєфу. Наприклад, згаслий вулкан Олімп — найвища гора в Сонячній системі. Висота її сягає 27 кілометрів, а основа за площею як Велика Британія. Олімп настільки велетенський, що його не можна повністю побачити з поверхні Марса — частина вулкана ховається за горизонтом.

Окрім мегависочин, поверхню Марса «прикрашає» система глибоких каньйонів, відома як Долини Маринера. Це гігантські розломи завдовжки 4500 км мають ширину 200 км і глибину до 11 км. Долини Маринера настільки величезні, що коли з одного боку системи вже настала ніч, другий ще освітлюється сонячним світлом. Як виникли ці каньйони наразі невідомо. Але вчені припускають, що тріщини на поверхні Марса утворилися декілька мільярдів років тому, коли планета охолоджувалась.Марс

Чому Марс червоний? Марс нескладно знайти на нічному небі: серед білих мерехтливих зірок він єдиний світиться червонястим світлом. При цьому, як і всі планети, він не мерехтить. На знімках, зроблених апаратами поблизу поверхні планети, видно, що марсіанський ґрунт червоно-бурого кольору.

А все тому, що він містить чимало окису заліза, простіше кажучи — іржі. Навіть небо над Марсом не блакитне, а тьмяно-рожеве — через «іржавий» пил, що постійно зависає в атмосфері. Дуже часто на Марсі лютують скажені бурі, під час яких угору злітають велетенські хмари пилу та мчать над планетою з величезною швидкістю…

Не зважаючи на те, що в деяких зонах планети природні умови наближені до земних, люди там не можуть оселитися. Заселення Марса поки що лише мрія: учені ще не знайшли спосіб подолання головних проблем — низького тиску та високого рівня радіації.

Африка
УВАГА!
Матеріали можуть бути використані для власних некомерційних потреб.

Комерційне використання будь-якої частини даного матеріалу забороняється без дозволу ФОП Співак В. Л.
Охороняється Законом України «Про авторське право та суміжні права»
Ви згодні?